چه مدتی بعد از سقط جنین می‌توانم باردار شوم؟

سوالات ذیل جزو رایج ترین سوالاتی هستند که مراجعه کنندگان بعد از سقط، از دکتر مونا کوچک پور (دکتر زنان و زایمان رشت) می پرسند.

- خانم دکتر کوچک پور امکان بارداری بعد از سقط وجود داره؟

 

- خانم دکتر بعد از سقط ناخواسته ای که داشتم، میتونم حامله شم؟

 

- خانم دکتر کوچک پور چه مدتی بعد از سقط میتونم دوباره باردار بشم؟

 

بخاطر تکرر این سوالات، دکتر تصمیم گرفتند که این وبلاگ را برای جواب دادن به چنین سوالاتی اختصاص دهند! پس اگر چنین سوالاتی ذهن شما را درگیر کرده اند، پیشنهاد می کنیم که به هیچ عنوان این وبلاگ دکتر مونا کوچک پور را از دست ندهید.

 

 

 

شانس بارداری بعد از سقط چند درصد است؟

به طور کلی سقط باعث کاهش شانس بارداری شما نمی شود؛ مگر اینکه در حین سقط، به رحم آسیب وارد شده باشد. بلافاصله بعد از سقط و شروع فرایند تخمک گذاری، امکان باردار شدن شما وجود دارد. در کل میزان امکان باردار شدن مهم نیست، میزان امکان باردار ماندن مهم است!

 

خطر سقط جنین برای بار دوم، بیشتر از بار اول، برای بار سوم بیشتر، از بار دوم و... است. همین است که اوضاع کمی نگران کننده می شود. در ادامه همین وبلاگ به معرفی نکاتی که قبل از بارداری بعد از سقط، برای کاهش خطر سقط مجدد باید انجام دهید را شرح می دهیم.

 

 

 

بهترین زمان بارداری بعد از سقط جنین کی است؟

همان طور که در بخش بالا هم گفتیم، اکثرا از نظر جسمانی، امکان بارداری بلافاطه بعد از سقط وجود دارد اما مبادا روح و روان خود را فراموش کنید! بهترین زمان برای بارداری مجدد بعد از سقط جنین، زمانی است که خودتان و همسرتان از لحاظ روحی آدمادگی داشته باشید.

 

از نظر جسمانی هم باید بگوییم که هرچند محدودیتی در بارداری بعد از سقط جنین وجود ندارد اما پیشنهاد می شود که بعد از گذشتن ۳-۴ بار از چرخه قاعدگی تان، برای بارداری اقدام کنید تا رحم آمادگی های لازم برای مراقبت از جنین را داشته باشد.

 

 

پیشنهاد می کنیم که وبلاگ «راه های جلوگیری از سقط جنین» را حتما مطالعه فرمایید.

 

اقدامات لازم برای بارداری بعد از سقط جنین

اگر تجربه سقط ناخواسته داشتید، حتما مراقبت های دوران بارداری را جدی بگیرید و یک متخصص خوب را برای این مراقبت ها انتخاب کنید. در این بخش ما مهمترین اقداماتی که قبل از بارداری بعد از سقط جنین برای کاهش خطر سقط باید انجام دهید را لیست کرده ایم.

 

توجه داشته باشید که نباید صرفا به این مواردی که نام میبریم اکتفا کنید، گاهی دکتر زنان و زایمان با بررسی وضعیت شما، تشخیص می دهد که لازم است مراقبت های دیگری را هم رعایت کنید.

 

گرفتن سونوگرافی و MRI برای بررسی ساختار رحم

عکس رنگی رحم (HSG) برای معاینه وضعیت لوله های رحمی

تست ژنتیک برای چک کردن اختلالات کروموزومی

انجام آزمایش خون برای بررسی شرایط هورمونی و سیستم ایمنی بدن

سونو هیستروگرافی برای مشاهده سطح داخلی و خارجی رحم

 

 

کلام آخر

لب کلام این وبلاگ این بود که اولا بعد از تجربه سقط -خواسته یا ناخواسته- شانس بارداری تان کم نمی شود و دوما اینکه به بلافاصله بعد از سقط امکان بارداری وجود دارد؛ هرچند که برای کاهش خطر سقط، پیشنهاد می شوند که حداقل ۳ ماه بعد از سقط، برای بارداری اقدام کنید.

 

امیدوارم جواب سوالاتتان را از این وبلاگ گرفته باشید؛ اما اگر هنوز سوال بی جوابی در ذهنتان باقی مانده، حتما از بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا دکتر مونا کوچک پور در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان باشند. در ضمن درصورت تمایل به گرفتن نوبت مشاوره و معاینه دقیق از دکتر مونا کوچک پور برای بارداری بعد از سقط جنین، می توانید از طریق لینک زیر اقدام فرمایید.

Search