آیا تنبلی تخمدان باعث نازایی می شود؟

به فرایند مختل شدن تخمک گذاری، تنبلی تخمدان (تخمدان پلی کیستیک) می گویند؛ این فرایند در اثر بروز کیست های کوچکی در زیر تخمدان اتفاق می افتد. متاسفانه امروزه آمار تنبلی تخمدان رو به افزایش است و بانوان ۱۵ تا ۴۵ سال در خطر ابتلا به تنبلی تخمدان هستند.

در این وبلاگ می خواهیم به سوال پر تکراری که از دکتر مونا کوچکپور (دکتر زنان و زایمان رشت) می پرسند، یعنی «تنبلی تخمدان باعث نازایی می شود؟» جواب بدهیم؛پس با ما همراه باشید.

 

 

رابطه تنبلی تخمدان و ناباروری

تنبلی تخمدان، شایع ترین دلیل ناباروری در بانوان است. هرچیزی که تخمک گذاری را مختل و نامرتب کند، احتمال بارداری را کاهش می دهد و متاسفانه تخمدان پلی کیستیک از چندین جهت، تخمک گذاری را کاهش می دهد.

 

کیست های ریزش باعث بزرگ تر شدن تخمدان و اختلال در فرایند تخمک گذاری می شوند.

با افزایش ترشح هورمون آندروژن (مردانه) فرایند طبیعی بدن و تخمک گذاری زنان، مختل می شود.

 

 

چگونه می توان با تنبلی تخمدان باردار شد؟

تنبلی تخمدان باعث نازایی نمی شود؛ احتمال بارداری را کاهش می دهد. گاها پیش آمده که خانمی اصلا از تنبلی تخمدان خود باخبر نبوده و به راحتی هم باردار شده اما در کل تحقیقات نشان داده که ۷۵٪ خانم های مبتلا به تنبلی تخمدان، در باردار شدن، مشکل دارند. این اختلافات هم بر میگردد به نوع تنبلی تخمدان!

 

گاهی تخمدان پلی کیستیک، مانع تخمک گذاری می شود که در این شرایط، اوضاع برای خانم هایی که قصد بارداری دارند خیلی سخت است. گاهی هم تخمدان پلی کیستیک صرفا زمان تخمک گذاری را به هم می زند یا...

 

یک نکته ای هم بگوییم؛ یکی از علائم تنبلی تخمدان، چاقی است. اکثرا همین چاقی باعث باناروری بانوان می شود؛ پس با رعایت یک رژیم غذایی درست و کاهش وزن، می توان احتمال بارداری را با وجود تبلی تخمدان، بالا برد.

 

 

توجه: بانوان مبتلا به تنبلی تخمدان، دوران بارداری پر ریسکی دارند و حتما باید برای جلوگیری از سقط، دیابت بارداری، بالا رفتن بیش از حد وزن جنین و پره اکلامپسی، زیر نظر یک متخصص باشند.

 

 

آیا تنبلی تخمدان قابل درمان است؟

تا به اکنون متاسفانه روش درمانی قطعی برای تنبلی تخمدان پیدا نشده است اما راه حل های دارویی و غیر دارویی وجود دارد که باعث بهبود اوضاع برای بانوان و افزایش احتمال بارداری شان می شود. برای درمان تنبلی تخمدان، پیشنهاد می شود علائم ناشی از این مشکل را درمان کنید.

 

برای مثال یکی از مشکلات تنبلی تخمدان اضافه وزن است که با رژیم غذایی و ورزش قابل درمان خواهد بود. یکی دیگر از علائم تنبلی تخمدان هم رویش موهای زائد است که با لیزر درمان می شود.

 

پیشنهاد مطالعه: آزمایشات بررسی عملکرد تخمدان چیست؟

 

سوالات متداول درباره تنبلی تخمدان

برای درمان تنبلی تخمدان چی بخورم؟

برای درمان تنبلی تخمدان، مصرف غذاهای ارگانیک با مقدار کافی پروتئین، کربوهیدرات، فیبر بالا و شاخص گلیسمی پایین پیشنهاد می شود.

 

ممکنه بخاطر تنبلی تخمدان هیچ وقت حامله نشم؟

تنبلی تخمدان باعث نازایی نمی شود؛ بلکه صرفا احتمال بارداری را کاهش می دهد.

 

باوجود تنبلی تخمدان میشه با ای وی اف باردار شد؟

بله یکی از روش های بارداری با وجود تنبلی تخمدان، ای وی اف است.

Search