بتای پایین بارداری نشانه چیست؟ + جدول عدد بتا نرمال

یکی از قطعی ترین روش ها برای مطمئن شدن از بارداری، آزمایش خون است؛ اسم تخصصی این آزمایش خون، آزمایش بتا (Beta HCG) می باشد. نتیجه این آزمایش عددی به نام عدد بتا را به ما می دهد که گاها ممکن است پایین باشد. در این وبلاگ، دکتر مونا کوچک پور (دکتر زنان و زایمان رشت) تصمیم به بررسی کامل پایین بودن عدد بتا در بارداری بپردازند.

 

 

عدد بتا در بارداری نشانه چیست؟

عدد بتا، نشان دهنده میزان وجود هورمون HCG در بدن است. هورمون HCG، هورمونی است که جفت ترشح می شود؛ بنابراین کاملا واضح است که تنها در صورت حاملگی در بدن خانم ها یافت خواهد شد. میزان هورمون HCG در بارداری مدام رو به افزایش است؛ البته از هفته ۱۲ام بارداری به بعد، سرعت افزایش آن نسبت به قبل کاهش می یابد.

 

 

 

عدد بتا نرمال بارداری در هفته های مختلف

هفته دوم تا سوم بارداری => ۱۰-۷۰

 

هفته سوم تا چهارم بارداری => ۱۰-۷۵۰

 

هفته چهارم تا پنجم بارداری => ۲۰۰-۷۰۰۰

 

هفته پنجم تا ششم بارداری => ۲۰۰-۳۲۰۰۰

 

هفته ششم تا هشتم بارداری => ۴۰۰۰-۱۵۰۰۰۰

 

هفته هشتم تا دوازدهم بارداری => ۶۴۰۰۰-۲۱۰۰۰۰

 

هفته دوازدهم تا چهاردهم بارداری => ۱۴۰۰۰-۶۲۰۰۰

 

هفته چهاردهم تا پانزدهم بارداری => ۱۲۰۰۰-۷۰۰۰۰

 

هفته شانزدهم تا بیست و نهم بارداری => ۱۴۰۰-۵۳۰۰۰

 

هفته بیست و نهم تا چهل و یکم بارداری => ۹۴۰-۶۰۰۰۰

 

 

 

عدد بتای پایین در بارداری یعنی چه؟

خانم هایی که تصمیم به بارداری دارند، وقتی یکی دو روز تایم پریودی شان عقب می افتد، سریعا به سراغ آزمایش خون می روند. درصورتی که این عزیزان واقعا باردار باشند، ممکن است بخاطر اینکه سریع آزمایش داده اند، سطح هورمون HCG بدنشان پایین باشد. در چنین شرایطی عموما دکتر زنان و زایمان پیشنهاد می دهد که چند روز بعد مجدد آزمایش بگیرند و در اکثر موارد، عدد بتا به حالت نرمال بارداری می رسد.

 

اما درصورتی که همه علائم بارداری وجود داشته باشد، در زمان مناسبی هم آزمایش انجام شود اما همچنان عدد بتا پایین باشد، باید به موارد ناخوشایندی مثل احتمال سقط جنین، بارداری پوچ، بارداری خارج رحمی یا اکتوپیک مشکوک شد.

 

 

برای درمان عدد بتای پایین در بارداری چه باید کرد؟

دکتر مونا کوچک پور پیشنهاد می کنند که بعد از مواجه با عدد پایین بتا در بارداری، دو-سه روز بعد، مجدد آزمایش بدهید. اگر عدد بتا در آزمایش دوم نرمال بود که خداروشکر، در غیر این صورت، حتما به یک متخصص مراجعه کنید.

 

دکتر زنان و زایمان بعد از انجام معاینات لازم، دلیل اصلی عدد بتای پایین در بارداری را تشخیص خواهند داد اما متاسفانه راه حلی برای برگشتن به وضعیت نرمال بارداری وجود ندارد. البته این بدان معنا نیست که بی خیال مراجعه به پزشک شوید، هر یک از مشکلات احتمالی بتای پایین در بارداری، در صورت درمان نشدن، ممکن است جان مادر را به خطر بیاندازند.

Search